- طراحی دکوراسیون مغازه

- طراحی دکوراسیون فست فود

- طراحی دکوراسیون ویلا

- طراحی دکوراسیون رستوران

- طراحی دکوراسیون منزل

قانون رنگ ها در طراحی دکوراسیون

نازنین داددوست
677
رای نویسنده
4از1
قانون رنگ ها در طراحی دکوراسیون | رنگ مناسب چیدمان منزل | تاثیر رنگ در طراحی دکوراسیون

قانون رنگ ها، اصل 60-30-10 در دکوراسیون چیست؟

قوانین در دکوراسیون به شما این امکان را می دهند که به یک نتیجه و طرح ایده آل برسید. رنگ ها هم به عنوان یکی از مهم ترین مباحث در دکوراسیون داخلی، قوانین و اصول خاص خود را دارند و دنیایی زیبا اما بسیار گسترده را پیش روی ما قرار می دهند. من قبلا در یکی از مطالبم اشاره ای به قانون 60-30-10 داشتم اما به دلیل پر اهمیت بودن، تصمیم گرفتم در این مطلب بیش تر به آن بپردازم. این قانون در واقع به معنای ایجاد تعادل بین رنگ هایی است که می خواهید در کنار هم در یک فضا به کار ببرید.

نحوه استفاده از قانون 60-30-10

طبق این قانون، 60٪ رنگ اصلی برای اتاق شما است. یعنی شما در حدود 60 درصد فضا را به رنگ اصلی تان اختصاص می دهید. به طور مثال در یک اتاق نشیمن، این 6 درصد شامل دیوارها، کف، وسایل بزرگ مانند فرش و مبلمان می شود. با این کار رنگ اصلی به عنوان رنگ زمینه یا بک گراند کار شما قرار می گیرد. 30٪ برای رنگ ثانویه است، رنگ دومی که می خواهید در کنار رنگ اصلی به کار بگیرید.

این رنگ می تواند برای وسایل دیگر مانند پرده ها، صندلی ها و حتی یکی از دیوارها استفاده شود. رنگ ثانویه از رنگ اصلی شما پشتیبانی می کند اما به اندازه ای متفاوت است که می توان آن ها را از یکدیگر تشخیص داد.

در نهایت به رنگی می رسیم که به میزان 10٪ در فضا دیده می شود. این رنگ برای لوازم جانبی، دکوری ها، کوسن ها و وسایل کوچک تر به کار می رود. به طور مثال در یک اتاق خواب، می تواند رنگ بالش روی تخت، چراغ های روی میز کنار تخت و … باشد.

شکستن قانون 60-30-10

حتما این سال برای شما پیش آمده که چرا همه از این قانون در طراحی و دکوراسیونشان استفاده نمی کنند. علت این امر این است که قوانین در دکوراسیون به طور 100% به کار گرفته نمی شوند و به قدری این حرفه گسترده و بی انتهاست که می تواند با شکست هر قانون، قوانین تازه ای در آن به وجود آورد. اگر شما علاقه ای به قانون60-30-10 ندارید یا فکر می کنید که در طراحی فضا کمکی نمی کند، پس به روش های زیر آن را بشکنید.

قانون 110٪

یکی از روش هایی که می توانید با آن قانون قبلی را از بین ببرید این است که از ترکیب 110٪ استفاده نمایید. این به این معنی است که شما می توانید 60٪ برای اصلی رنگ خود و 30٪ برای رنگ ثانویه انتخاب کنید، اما به جای یک رنگ، دو رنگ را به میزان 10% به کار بگیرید. با این کار شما در واقع 4 رنگ در ترکیب رنگی خود دارید و این زمانی به کارتان می آید که در طراحی به تعداد رنگ زیاد نیازمند باشید.

استفاده از رنگ های کروماتیک

زمانی که شما از این رنگ ها استفاده می کنید، به این معناست که یک طرح تک رنگ دارید. بنابراین سه رنگ در قانون قبلی، یک رنگ با تنالیته های روشن تر و تیره تر هستند نه سه رنگ متفاوت! در این جا شما تنالیته خنثی تر رنگ را به میزان 60 درصد، تنالیته تیره تر را به میزان 30 درصد و روشن تر را 10 در صد به کار می برید.

قانون رنگ ها در طراحی دکوراسیون | رنگ مناسب چیدمان منزل | تاثیر رنگ در طراحی دکوراسیون | چگونگی انتخاب رنگ دکوراسیون

قانون رنگ ها در طراحی دکوراسیون,رنگ مناسب چیدمان منزل,تاثیر رنگ در طراحی دکوراسیون,چگونگی انتخاب رنگ دکوراسیون,رنگ دکوراسیون داخلی خانه,انتخاب رنگ نمای ساختمان,بهترین رنگ برای دکوراسیون خانه,دکوراسیون خانه با رنگ قرمز,دکوراسیون خانه با رنگ ابی,دکوراسیون خانه با رنگ سبز,دکوراسیون خانه با رنگ زرد,دکوراسیون خانه با رنگ خاکستری,دکوراسیون خانه با رنگ نیلی,دکوراسیون خانه با رنگ خاکستری,دکوراسیون خانه با رنگ قهوه ایی,دکوراسیون خانه با رنگ نارنجی,دکوراسیون خانه با رنگ بنفش,دکوراسیون خانه با رنگ بژ,دکوراسیون خانه با رنگ نقره ایی,دکوراسیون خانه با رنگ نوک مدادی,دکوراسیون خانه با رنگ طوسی,دکوراسیون خانه با رنگ سیاه,دکوراسیون خانه با رنگ صورتی,دکوراسیون خانه با رنگ سرخابی,دکوراسیون خانه با رنگ ارغوانی,دکوراسیون خانه با رنگ شیری,دکوراسیون خانه با رنگ کرم,دکوراسیون خانه با رنگ نخودی,دکوراسیون خانه با رنگ خاکی,دکوراسیون خانه با رنگ مغز پسته ایی,دکوراسیون خانه با رنگ زیتونی,دکوراسیون خانه با رنگ سبز دریایی,دکوراسیون خانه با رنگ سبزدودی,دکوراسیون خانه با رنگ فیروزه ایی,دکوراسیون خانه با رنگ لاجوردی,دکوراسیون خانه با رنگ آبی نفتی,دکوراسیون خانه با رنگ کاهی,دکوراسیون خانه با رنگ گندمی,دکوراسیون خانه با رنگ آلبالویی,دکوراسیون خانه با رنگ سفید,دکوراسیون خانه با رنگ استخوانی,دکوراسیون خانه با رنگ کتانی,دکوراسیون خانه با رنگ توسی,دکوراسیون خانه با رنگ دودی,دکوراسیون خانه با رنگ سربی

طراحی دکوراسیون در اصفهان

طراحی دکوراسیون در تبریز

طراحی دکوراسیون در تهران

طراحی دکوراسیون در شیراز

طراحی دکوراسیون در مشهد

طراحی دکوراسیون در همدان

طراحی دکوراسیون در بابل

افزودن دیدگاه جدید
دیدگاه خودتان را با بازدیدکنندگان به اشتراک بگذارید »ارسال دیدگاه«

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *